środa, 28 kwietnia 2010

may.be



Nie wiem jaka jest różnica między hałasem a muzyką. Wszystko zależy od słuchacza. Jeśli dla kogoś hałas oznacza niewygodny dźwięk, to muzyka pop jest dla mnie hałasem

Tak stwierdził niegdyś Masami Akita vel Merzbow, gigant japońskiego noise’u. Ciekawe jak bardzo niewygodnie odbierałby muzykę Fuck Buttons. Pop-noise?
Nie. Wielbiciele wiertarek i pił mechanicznych już przy okazji debiutanckiego „Street Horrrsing” ustawili ten duet obok jąkających się nerdów i ich kolektywów animalnych, a jeżeli już godzili się na wiązanie go z hałasem, to poprzez hasła typu „Whitehouse for pussies”. Ostatnio młodym gniewnym misiom nawet Lightning Bolt wydaje się być „pop”, ale motoryczne, nawet taneczne rytmy Fuck Buttons nie wystarczą, aby człon ten miał prawo pojawić się w opisie ich muzyki. Nie wiem jaki ma sens przypisywanie Fuck Buttons jakichkolwiek etykiet gatunkowych. Wszystko zależy przecież od słuchacza. I ten, niezależnie od jak to nazwiemy, ulokuje sobie debiut i niczym się od niego nie różniący „Tarot Sport” gdzieś między niewygodnym popem a noisem. To jakby puścić na raz Fennesza, wspomnianego Merzbowa i Mike’a Oldfielda. Ale zamiast szufladkować Fuck Buttons, lepiej wybrać się na ich koncert, który odbędzie się 1 maja w warszawskim Powiększeniu.




4 maja
również warto odwiedzić bezkonkurencyjne Powiększenie. Zagrają A Place To Bury Strangers. W przypadku tej kapeli szufladkowanie nie nastręcza większych trudności – pasujące etykietki to post-punk, noise-rock, shoegaze. Od setek zespołów grających w podobnej estetyce A Place To Bury Strangers wyróżnia się jeszcze jednym tagiem – potężnym brzmieniem. Na tyle mocarnym, że Trent Reznor zaprosił ich swego czasu do supportowania amerykańskiej trasy Nine Inch Nails. Zespół otwierał też koncerty przed mistrzami szugejzowej psychodeli The Jesus & Mary Chain. „Exploding Head” - ostatnia płyta A Place To Bury Strangers – to zestaw kawałków, które na żywo rzeczywiście mogą urwać głowę:






W audycji Słuchanie zabija oba powyższe i trochę innego zła.
22:00.


posłuchaj audycji:
Słuchanie zabija - may.be by el wu er



ściągnij audycję


plejlista:

1. Fuck Buttons - Surf Solar
2. A Place to Bury Strangers - Keep Slipping Away
3. A Place to Bury Strangers - It Is Nothing
4. Jon Kennedy - We Milk Life But Dress Smooth
5. Jon Kennedy - Useless Wooden Toys
6. Jon Kennedy - All A Dream
7. Telefon Tel Aviv - Fahrenheit Fair Enough
8. Ellen Allien - Sehnsucht
09. Fuck Buttons - Flight Of The Feathered Serpent
10. Tricky - Tricky Kid


Brak komentarzy: